STUDENTSKI FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kakva vlast takvo obrazovanje !

Go down

Kakva vlast takvo obrazovanje ! Empty Kakva vlast takvo obrazovanje !

Komentar  Mungos Sun Oct 18, 2009 4:59 pm

Direktor Pedagoškog zavoda Tuzla, Hazim Hodžić, uputio je danas Otvroreno pismo ministrici obrazovanja, kulture, nauke i sporta, dr. Mirzeti Hadžić-Suljkić, koje zbog izuzetne zanimljivljivosti za javnost, objavljujemo u cijelosti.

Gospođo ministrice! Očekivao sam da makar pred sam kraj Vašega jalovoga mandata u Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK počnete poštovati Pedagoški zavod, instituciju koja postoji sedmu deceniju, ali Vi ste pokazali još veću aroganciju, despotizam, osvetoljubivost i ponižavanje direktora PZ i 14 stručnih savjetnika, koji nisu savjetnici direktoru PZ, kako to neke političke neznalice, a Vaši trabanti i istomišljenici, javno govore, već mjerodavni intelektualci koji se bave nizom stručnih pitanja iz oblasti obrazovanja, te stručno savjetuju nastavno osoblje u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama TK i pomaže mu u njihovom odgojnom i obrazovnom radu.

I tako, dok su Vaši naručeni minorni politikanti javno napadali mene i PZ, dezinformišući javnost i pokazujući totalno neznanje u oblasti obrazovnog sistema, Vi ste se bavili odabirom izdavača i prevoznika osnovaca na TK, što Vam je, očito, najvažnije i najslađe zanimanje u mandatu i dobro Vam je to krenulo.

No, gospođo ministrice, nisam iznenađen što ne odustajete od osvete Pedagoškom zavodu, a mene četvrtu godinu želite slomiti i učiniti poslušnikom Vaših političkih igri i ambicija, jer Vi nikada niste zaboravili 11. mart 1998. godine i 13. april iste godine, kada niste dobili pozitivno stručno mišljenje od Stručnog vijeća, tada Prosvjetno pedagoškog zavoda, za imenovanje direktora u JU Mješovita srednja građevinska škola „Leonardo Banker“ u Tuzli. Na zahtjev Vaše mentorice, tadašnje ministrice Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK, da promijeni svoj stav, Stručno vijeće PPZ je ostalo pri svom ranijem stavu i ponovilo, citiram: “Vijeće u svemu ostaje pri svom mišljenju jer je utvrdilo da gospođa Suljkić Mirzeta, prof. pedagogije i psihologije ne ispunjava uvjete iz Čl. 140. stav 3. Zakona o srednjoj školi, jer:

a) ne ispunjava uvjete za nastavnika u građevinsko tehničkoj ni u građevinsko stručnoj školi

b) nema pet radnog iskustva neposredno u nastavi.

Vaša jaranica, tadašnja ministrica, promijenila je zakon kako bi Vas ipak postavila za direktora spomenute škole.

I lakše Vam bi doći za ministricu, već za direktora srednje škole! Tu, naravno, ne pitaju za struku, znanje, kreativne sposobnosti, najvažnije je da si odan i poslušan svojoj partiji, koju ste, izgleda, dobrano iznevjerili. Uvjeren sam da Vas Vaša stranka nikada ne bi postavili na tu poziciju da je znala bar djelić onoga što ću u ovom pismu objelodaniti. Ako će Vas i po čemu „značajnom“ prosvjetari zapamtiti, to su Vaše historijske rečenice, pred svim direktorima osnovnih i srednjih škola TK, čim ulegoste u ministarsku fotelju:“ Ja znam sve iz obrazovanja“ i „Ja znam najbolje“, kasnije ću o Vašoj nezamjenjivosti na univerzitetima širom BiH i u vrijeme ministarskog mandata.

Gospođo Hadžić – Suljkić!

Vi ste jedna osvetoljubiva osoba, nikoga oko sebe ne uvažavate, timski rad i poštovanje drugačijeg mišljenja za Vas su nepoznanica, sami ste u sebe zaljubljeni, Vaše najvažnije aktivnosti su šuplji monolozi na Vašoj televiziji, protkani neistinama i napuhanim uspjesima; za Vas je najveći uspjeh dijeliti budžetska sredstva ( narodne pare ) učenicima generacije i to kada ih je veoma teško okupiti, potom diplome i priznanja, pa opet narodne pare najboljim studentima. Vi ste, zapravo, jedan providni improvizator i manipulator. Evo nekoliko dokaza:

1. Nikada niste na svom Kolegiju, ni na Stručnom vijeću PZ, kojem nikada niste prisustvovali, sa mnom, kao direktorom PZ, nikada niste imali vremena razgovarati o nekim vrlo važnim pitanjima iz oblasti obrazovanja, kao što su:

- Strategija razvoja i unapređenja obrazovanja na TK,

- Reformske promjene u obrazovanju u BiH i na TK,

- Unapređenje rada Ministarstva i PZ,

- Matura u gimnazijama,

- Profesionalna orijentacija,

- Inkluzivna nastava itd.

Pa, Vi ste, gospođo ministrice, jedini ministar na svijetu koji obrazuje nove nastavnike na Filozofskom fakultetu po starim NPP u kojima nema nikakvih tema i sadržaja o devetogodišnjoj školi, a mi već imamo VI razred osnovnog devetogodišnjeg obrazovanja. Ne znam šta Vi i Vaši studenti znate o NPP devetogodišnje škole, o oblicima i metodama rada, tematskom planiranju, opisnom ocjenjivanju…. jer nikada, kao univerzitetski profesor, ne održaste nikakvu stručnu temu nastavnicima razredne nastave ili pedagozima, a plaćalo se, doduše, malo!? Neshvatljivo je, gospođo univerzitetska profesorice, da se NPP za devetogodišnju školu radi odvojeno, svake godine za jedan razred. U našem okruženju su stotine najpoznatijih i najstručnijih umova uradili NPP od I – IX razreda, pa je tek tada počelo devetogodišnje obrazovanje. Umjesto ovih pitanja, Vi opet svoje studente, koji će zadugo ili čitav život biti na birou, dezinformišete i najcrnje govorite o Pedagoškom zavodu. Dakle, osim ministarskog posla, Vi opet imate vremena za ko zna koliko normi na tuzlanskom i inim univerzitetima. Uz to, uzimate sebi za pravo da govorite o radu PZ, koji je za Vaše Ministarstvo INSTITUCIJA.

2. Vaši sastanci Kolegija, čiji sam i ja član, su više od improvizacije i otaljavanja nekih sporednih pitanja., važna pitanja nisu na dnevnom redu, niti Vi dozvoljavate da ih neko postavi. Nema nikakvog glasanja. Dugo nije bilo ni zapisnika, sada je on bez ičijeg potpisa, neovjeren; o poštivanju Poslovnika o radu Kolegija nema svrhe uopće govoriti. Vi ste od Ministarstva napravili privatnu kuhinju u kojoj sam godinama slušao Vaše isprazne monologe. Zar da neko spomene odabir izdavača, kako i kome se dijele pare za izdavačku djelatnost ( aprilski konkurs Ministarstva ), ili nešto drugo što ima finansijsku podlogu, to je nedopustivo i nezamislivo!?

Vaša poslastica je nezakonitost i nepotizam u radu i zapošljavanju, kako u Ministarstvu, tako i u Pedagoškom zavodu. Neću još o Vašim normama na bosansko-hercegovačkim univerzitetima i Vašoj korumpiranosti.

a) Naš prijedlog sistematizacije radnih mjesta PZ, sa prijedlogom organizacione šeme, gospođo ministrice, br. 10 / V- 02 – 05 – 3528 / 07 od 08. 11. 2007. god., u okviru Pravilnika Ministarstva, u potpunosti ste promijenili. Umjesto stručnih savjetnika razredne nastave, prof. tjelesnog odgoja, informatike i TO, i da dalje ne nabrajam, opredijelili ste se za sasvim druga zvanja i zanimanja, koja su nama nepotrebna.

Da biste u PZ zaposlili jednog Vašeg bivšeg bliskog saradnika, čak ste falsifikovali i Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Ministarstva br. 10/1-34—8515/07 od 13.12.2007. na javnom konkursu za izbor stručnog savjetnika za praćenje kvaliteta, standarda i normative u obrazovanju. Izgleda, falsifikovanje i plagijati Vama su omiljeni hobi. Sreća naša da se taj Vaš «stručnjak» nije javio pa smo dobili veoma sposobnu i profesionalnu osobu.

b) Da biste udovoljili nekim lokalnim političarima, mnogi čak nisu iz Vaše stranke, pa Vi više i ne znate kojoj pripadate, odnosno koja Vas podržava, krenuli ste u poništavanje stručnih mišljenja Stručnog vijeća PZ za izbor i imenovanje direktora osnovnih i srednjih škola, i to bez ikakve osnove i argumenta. Krenuli ste sa OŠ „Kreka“. Da biste nezakonito postavljenu direktoricu postavili na funkciju direktora, čak ste falsifikovali dio njenog četverogodišnjeg Programa rada, u kojem je napisala, parafrazirat ću: “Satrat ću sve grupe i pojedince u školi …. Baš ste taj pasus izbrisali, ali Vam na sudu nije prošlo. Vaša sadašnja direktorica OŠ „Kreka“ još u aprilu mjesecu 2009. pokrenula je, zajedno sa Vama i BOS – om, neargumentovanu hajku na PZ i na mene lično. Samo zato što je Općinski sud u Tuzli poništio Vašu odluku i donio Presudu ( br. 032 – 0- P – 07 – 001680, od 24. 10. 2008. god. ) u korist tužiteljice, jedne od kandidatkinja, te će Vaša privremena direktorica izgubiti fotelju, a Vi ćete, za svoj nezakonit rad, trošiti narodne pare angažujući advokate na još nekoliko mjesta. Sada je svakom jasno zašto PZ smeta direktorici OŠ „Kreka“, te zašto je PZ, a posebno direktor, „kojeg treba smijeniti“, prema nekim zahtjevima isfrustriranih i istrošenih političkih i obrazovnih neznalica, „odgovoran“ za održavanje školskih objekata na TK.

c) Da biste udovoljili nekim pojedincima iz Srebrenika, Vi poništavate Stručno mišljenje Stručnog vijeća PZ, za izbor i imenovanje direktora OŠ „Rapatnica“. Osim što ste poništili stručno mišljenje PZ, Vi poništavate i nalaz Vaše glavne kantonalne inspektorice u kojem je utvrđeno niz nezakonitih radnji i kriminala bivšeg i sadašnjeg direktora, kojeg ste ustoličili po drugi put, a po drugi put, istom tom direktoru Stručno vijeće PZ je dalo negativno Stručno mišljenje. Da biste to uradili, Vi nalaz glavne inspektorice bacate u koš, a svoju odluku temeljite na bazi novog Izvještaja, opet Vašeg inspektora, u kojem je sve med i mlijeko. Trojica kandidata za direktora u OŠ Rapatnica podnijela su žalbu nadležnom sudu, pa ćete i ovdje potrošiti narodne pare za poništavanje svoje odluke.

d) Kulminacija omalovažavanja PZ, kao stručne ustanove, dogodila se ponovo u jednoj od srebreničkih škola, JU MSŠ. U Srebreniku. Vi, najvjerovatnije, osvajate bazu pred nove izbore, jer Vam je tuzlanska izmakla ispod nogu. Zato ste ponovo tražili da Stručno vijeće svoje dvije negativne odluke preimenuje u pozitivne, pa kada to nismo uradili, zamahali ste ministarskim štapom, žestoko prijeteći da ćete PZ pretvoriti u Odjeljenje Ministarstva, nešto slično Odjeljenju za saobraćaj. Tada biste se riješili i „neposlušnog“ direktora i Stručnog vijeća, koje biste, valjda, prekvalifikovali u zidare, tesare, keramičare, vodoinstalatere, soboslikare i u još niz zlatnih zanimanja, a bismo mi tada, umjesto bavljenjem obrazovanjem, popravljali školske objekte za koje smo od onih Vaših političkih manipulatora već osuđeni; samo je pitanje sata kada ćete i mene smijeniti. Nevjerovatno, ali istinito, čega se sve možete dosjetiti da pokažete svoju silu i osvetoljubivost. Sitna ste Vi riba da uništite ovakvu jednu stručnu instituciju, a što se tiče mene, zna se kako sam imenovan, bez trunke politike.

I dok se krupnim koracima na nivou države, «nezamjenjiva» profesorice sa nekoliko univerziteta, uz angažovanje provjerenih stručnih institucija, utvrđuje status Pedagoških zavoda kao samostalnih i profesionalnih javnih ustanova, Vi, uistinu, ključate od gluposti; našli ste za shodno da Pedagoški zavod organizujete kao odjeljenje, što bi bio jedinstven planetarni primjer.

Vi ste nestrpljivi, u Vama vri osveta, pa prije „formiranja Odjeljenja PZ“, donosite Odluku o izmjeni metodologije pisanja stručnog mišljenja o kandidatima za direktore osnovnih i srednjih škola TK, ne zbog nekog kvaliteta i profesionalizma koje bismo rado prihvatili, već da, citiram:

“U Metodologiji pisanja stručnog mišljenja o kandidatima za direktore osnovnih i srednjih škola TK, br. 10 / 01 – 34 – 715 / 09 od 11. 02. 2009. godine, u poglavlju III PRIJEDLOG STRUČNOG MIŠLJENJA, bilo je propisano da PZ Tuzla daje POZITIVNO ili NEGATIVNO MIŠLJENJE.“

To je PZ TK radio decenijama i svi PZ u BiH tako rade, ali «kreativna» ministrica dalje kaže: “Pedagoški zavod DAJE MIŠLJENJE o kandidatima za direktora škole.“ Nema, dakle, više POZITIVNO ili NEGATIVNO stručno mišljenje. To ćete Vi određivati

Prvi put u historiji obrazovanja da ministar daje stručno mišljenje, pozitivno ili negativno. Zar to nije jasno? Sveznajuća ministrica se stavlja iznad institucija i zakona, ali sto posto u funkciji nesuvisle politike.

Ne znam da li je CCI saznao sa ovu Odluku, ali je ovo još gore od pokušaja ukidanja roditeljskog glasanja za izbor direktora osnovnih škola.

PZ je uložio žalbu Ministarstvu pravde i uprave TK, prvi puta putem pisarnice Kantona, ali je ona «zalutala» u Vašoj ladici, drugi put lično, ali smo prihvatili njihov prijedlog za žalbu višoj instanci.

Dok ne povučete svoju nezakonitu Odluku, ili to viši organ ne učini, PZ neće se baviti ovim veoma bitnim pitanjem. Kada sjednicu Vašeg Kolegija budete zakazivali i vodili u skladu sa Poslovnikom o radu, tada ću se vrlo rado naći na ozbiljnim pitanjima i dogovorima, a ne na ženskim pohodama, kako sada izgledaju.

Izmanipulirali ste i direktore osnovnih škola koji su preuzeli odgovornost za Vaš katastrofalan propust, početak nove školske 2009/2010. godine i to isti dan kada se završava 2008/2009. «Zlobnici» kažu – uhar su GSP i jedan dan roditeljske pare za učeničke autobusne karte, pa još kada je cijela sedmica, puna šaka brade.

No, vratit ću se našim direktorima OŠ. Da bi Vas oni podržali, Vašu nezakonitost, nestručnost i neprofesionalnost stavili na svoja pleća, obećali ste direktorima osnovnih škola izmjenu i dopunu zakona tako da će oni moći biti ne dva mandata, već doživotni direktori. Iskoristili ste svoj utjecaj i pri odabiru udžbenika, Vi to uvijek radite „ispod žita“ – direktori su provukli kroz svoje škole da odaberu Vašeg izdavača, protiv kojeg nemam ama baš ništa. Čovjek se bori za svoj komad kruha i on samo zna koliko ga to košta.

Poslije Vašeg vrlo čestog prozivanja u medijima za neke nezakonite radnje, za eventualno već podnesene krivične prijave SIPI od Udruženja izdavača u BiH, Vi se želite, samo u roku pet dana, tri puta uslikati na lokalnim televizijama, glumiti svoj «uspjeh i zalaganje», dijeliti diplome i narodne pare, kao da ste Vi u tome imali ikakav doprinos. Objasnite, čime ste doprinijeli da 30. 09. 2009. god. dijelite priznanja i novac učenicima generacije osnovnih i srednjih škola TK? Pa znate li koliko je učitelja i nastavnika radilo da ti učenici budu najbolji? Gdje ste vi bili dok su oni njih i čitave generacije obrazovali i vaspitavali? Koji je Vaš doprinos da, samo dan kasnije, 1. oktobra 2009., dijelite diplome učenicima nagrađenim na takmičenjima na kantonalnom, federalnom, državnom i na međunarodnom nivou u prošloj šk. godini? I treće, otkud Vi da pokrećete obilježavanje Svjetskog dana učitelja – 5. oktobra, zar to nije njihov praznik, i da ste najviše novca planirali za iće i piće, kada prosvjetari od silne miline jedva dišu? Pa, gospođo ministrice, nisu to ni vaši uspjesi, ni vaši praznici) ako je kome danas, nažalost, do toga), a najmanje su to Vaše pare, to jednom utuvite u glavu i prestanite sa svojim ispraznim govorima i svakodnevnim dezinformacijama učenika, roditelja, nastavnika i svih građana TK.

Gospođo ministrice,

Vi opet svojim studentima, a našim budućim zaposlenicima u osnovnim i srednjim školama, govorite o devetogodišnjem obrazovanju, u vašim kontaktima sa studentima nalazite za shodno da govorite, opet, o Vašem autokratskom i teokratskom viđenju Pedagoškog zavoda, i, kako Vas nije stid, o njegovoj neposlušnosti.

Zbog svih ovih Vaših napada i napada Vaših saučesnika, neargumentovanih izjava, prijetnji, omalovažavanja, oduzimanja mojih direktorskih i elementarnih ljudskih prava, te niza drugih vaših tračeva po Univerzitetu, podnijet ću, vrlo brzo, tužbu za klasični mobing, a drugi dio Otvorenog pisma je za SIPU i MUP nekoliko kantona na kojima držite (naplaćujete samo) jednu, dvije ili više normi. Vaše političke hajkače na mene i PZ, zbog uvreda i laži koje su danima iznosili, čim prikupim sve njihove izjave sa pres konferencija, sjednice Vijeća Općine Tuzla i sa TV Tuzla, prijavit ću nadležnim instancama da im zabrane politički angažman, a potom ćemo se naći na nekom od sudova. No, Vi ste meni sada u prvom planu, jer sve ste izrežirali, mada i ptice na grani, ili onaj Vaš vuk sa grane, znaju da ste Vi odgovorni za fasade, krovove, mokre čvorove, fiskulturne dvorane i za sve ostalo što se raspalo po školama TK. O knjiga iz lektire, nastavnim sredstvima i pomagalima, da ne govorim.

Zato, umjesto što ministarsko vrijeme banalizujete i trošite narodne i nezarađene pare kroz svoje plaće i druga ina primanja, kolika god su, Vama će biti nedovoljna, bilo bi Vam pametnije da se jednim makar malim dijelom svog vremena, koje vam je preplaćeno, bavite svojim poslom, odnosno problemima koje su na sastancima sa stručnim savjetnicima PZ istakli direktori škola, pred sam početak šk. godine koja je u toku:

1. Da se bavite načinom i postupkom prijema zaposlenika u školama i da radite na pojednostavljivanju metodologije prijema kako kandidati ne bi za dva dana obavljali po 15 intervjua, i po istim uslovima, u različitim školama, osvajali različit broj bodova.

2. Da pokrenete izradu odgovarajuće dokumentacije i evidencije kojom će se pratiti realizacija EU VET programa.

3. Da rješavate problem pisanja i nabavke stručne literature za pojedine predmete, posebno stručnih i tehničkih škola.

4. Da se uključite u rad mature za opće gimnazije, jer od 2012. godine treba da nastupi organizacija mature na nivou svih srednjih škola, zaključno sa 2015-tom godinom (Strategija razvoja obrazovanja u Bosni i Hercegovini sa planom implementacije 2007-2015).

5. Da obezbijedite da se na vrijeme štampaju i dostavljaju razredne knjige kojih u mnogim školama još nema.

6. Da se uključite u rješavanje problem organizacije inkluzivne nastave i izrade prilagođenih programa za učenike i način vrednovanja tih programa.

7. Da obezbijedite materijalno-tehničke i finansijske uslove za organizacije seminara za nastavnike razredne nastave i predmetne nastave u oblasti inkluzivne nastave.

8. Da poboljšate komunikacije između Ministarstva i direktora škola na pravovremenom rješavanju određenih problema u školama.

9. Da obezbijedite podršku struci i PZ Tuzla da, kao stručna služba, od Ministarstva obrazovanja ima više uvažavanja kada je u pitanju stručna problematika života i rada škola, što bi, svakako, doprinijelo kvalitetu organizacije nastave, planiranju i programiranju NPP …

10. Da obezbijedite sredstva za opremanje škola. Opremljenost škola nastavnim sredstvima je veoma slaba, a zahtjevi nastave se povećavaju.

11. Da se bavite pitanjima mjesta domara i problema oko izrade opisa poslova ložača, jer on normu sati, predviđenu Zakonom o radu, odradi u periodu grijanja, tamo gdje ima vlastito centralno grijanje. Rješavajte problem starih školskih zgrada, opadanje maltera sa fasada, problem održavanja površina (po 10 – 20.000 m2) u krugu škole, za čije kvalitetno održavanje trebaju dodatni resursi.

12. Da, napokon, prestanete uslovljavati škole saglasnostima za sve i svašta.

Kao što vidite, imate mnogo razloga da počnete raditi svoj posao i bilo bi Vam mnogo bolje da to radite nego da sijete netrpeljivost i mržnju. Sve što je vrijedno, Vi ne podnosite pa ste najveći promašaj za obrazovni sistem TK, sa nesagledivim posljedicama.

O ZLOUPOTREBI POLOŽAJA I DRUGIM NEZAKONITOSTIMA – INFORMACIJE ZA VAŠE PRISJEĆANJE, ALI VIŠE ZA SIPU I KRIM SLUŽBE MUP TK, ZDK, SBK

Prvo:

Brzo ste, gospođo ministrice, «napredovali» u struci. Čim ste došli na višu funkciju u Parlament FBiH, magistrirali ste. O Vašem magistarskom radu na Filozofskom fakultetu u Sarajevu kruže razne priče. Prava adresa su neki od profesora i profesorica, poput prof. dr. L.P. Inače, Vaš mentor sada je u jednom hercegovačkom selu otvorio privatni fakultet pedagogije i psihologije, pa će mr. dr. biti kao gljiva poslije kiše. Molim nadležne organe da ove priče provjere.

Drugo:

Zbog mira u kući, tokom 2007. i 2008. godine, gospođo ministrice, obezbijedio sam, na Vaš usmeni zahtjev, najbolji kabinet u PZ za GSP Vašega muža, u kojem su mjesecima stručno obučavani vozači autobusa. Kada je PZ, zbog održavanja stručnih seminara, zatrebao i ovaj prostor, rekao sam da potraže drugi. Od tada, Vi gubite svaku kontrolu i svetite se na sve moguće načine. Samo Vas je Odbor državne službe za žalbe natjerao da ispoštujete zakon i da moj rad ocijenite u 2007. godini, opet niste to učinili za 2008. ali me sramota više pisati žalbe, radije ću primati umanjenu plaću, a taj postotak pokloniti Vama, možda su Vam neke norme smanjili na nekom od univerziteta širom BiH.

Treće:

U 2008. godini, gospođo, Vi ste nezakonito imali skoro četiri i po norme na tuzlanskom Univerzitetu, jednu i po u Zenici i još ste obavljali funkciju ministra. Mora da ste radili 24 sata dnevno. Vi, zapravo, niste mogli toliko časova fizički i psihički držati, pa otuda opravdana sumnja da ste to jedino uredno naplaćivali. Sa Zenicom ste napravili dobar posao: njihov dekan po pare u Tuzlu, a Vi tamo. Neka to ispitaju nadležni organi, kao i Vaš angažman na univerzitetima ove godine, jer ovo otvoreno pismo uputio sam i na njihove adrese.

Četvrto:

Ako nije nezakonito, onda je nemoralno, uz to još se radi i o sukobu interesa da Vi, Mirzeta Hadžić – Suljkić, potpisujete sa vašim mužem N. Suljkić ugovor o prijevozu učenika osnovnih škola TK, i to svake školske godine.

Peto:

Koji je Vaš omiljeni izdavač i koliko ste mu otkupili udžbenika? Uz ove navode, SIPI se obratilo i Udruženje izdavača, te je ovo dodatni motiv za preispitivanje Vaše odgovornosti i nekih drugih osoba, poput begovice iz Sarajeva, u Vašem lancu.

Kako ste tom istom izdavaču dali 23.500,00 KM (jednu trećinu) od ukupnog iznosa namijenjenog za izdavačku djelatnost u 2008. godini na području TK, i to za književne naslove čijeg imena na CIP-u vašeg izdavača nema, već nekog iz Zenice, dakle, sa drugoga kantona. Ostali izdavači su dobili po 500,00 KM ili 1.000,00 KM budžetskih para TK za daleko kvalitetnije i bolje naslove?

Šesto:

Okitili ste se tuđim perjem (zloupotrijebili) naučno istraživački rad „Savremeni pedagoški modeli permanentnog stručnog usavršavanja nastavnika i direktora“, čiji je jedini autor Ediba Pozderović, stručna savjetnica PZ, mada ste Vi tu, navodno, nekakav koordinator, a Vaša pomoćnica, isto tako, i da je htjela nešto pomoći, daleko je to od njene struke?

Jeste li se okitili i drugim radom „Vrijednosne orijentacije kod srednjoškolaca TK“, autora: Ljubice Tomić, Alme Malkić i Lejle Muratović? Da Vas podsjetim, Vi ste od Vlade TK dobili 15.000,00 KM, prebacili ste ih na račun PZ i samo me obavijestili da će neke osobe nešto istraživati. Potrošeno je 4.800,00 KM za ova dva stručna rada koja ne znam kome su i zbog čega namijenjeni!? Možda je prava adresa Vaš Filozofski fakultet u Tuzli!?

Direkotor Prosvjetno-pedagoškog zavoda,

Hazim Hodžić, profesor i književnik
Anonymous
Mungos
Gost


Na vrh Go down

Kakva vlast takvo obrazovanje ! Empty Stav rektora UNTZ

Komentar  Adil Sun Oct 18, 2009 6:04 pm

Džemo Tufekčić: Studenti su investicija, a ne potrošnja!
Srijeda | 14.10.2009

Kakva vlast takvo obrazovanje ! Tufekcic_dzemo_nasl

Nagomilani problemi na i oko Univerziteta u Tuzli, ove jeseni ujedinili su tuzlanske studente u borbi za bolje uslove školovanja. O kakvim problemima se radi i zašto oni nisu riješeni na vrijeme, kakve uslove nude studentski domovi, a šta traže tuzlanski studenti... Za DEPO odgovara rektor tuzlanskog univerziteta, prof. Džemo Tufekčić

Razgovarala: Aida AVDIĆ

Zbog čega protestuju tuzlanski studenti?

Unija studenata Univerziteta u Tuzli traži bezuslovan prelazak studenata iz treće u četvrtu godinu studija, bez obzira da li ih sustižu novi nastavni planovi ili ne, te da studenti koji participiraju, odnosno plaćaju školovanje, tzv. studenti za vlastite potrebe, nakon ispunjenja uslova za prelazak u narednu godinu budu oslobođeni plaćanja. Osim toga, studenti traže poboljšanje standarda u studentskim domovima, kao i otkaze za pojedine profesore, koji, po njihovom mišljenju, nisu profesionalno i akademski ispunili očekivanja studenata.

Za naš medij ste ranije izjavili da podržavate zahtjeve studenata. Da li to znači da ih podržava rektorat kao najviša univerzitetska instanca ili samo vi lično?
Senat Univerziteta u Tuzli je podržao zahtjeve studenata, u domenu svoje nadležnosti i u okviru postojećih zakona. Obzirom da ja predsjedavam Senatom, a odluka je bila jednoglasna, znači da studente podržavam i lično, i kao član Senata.

Kako se nastali problemi mogu riješiti?
Jednostavno. Ministarstvo obrazovanja ne treba osporavati akademsku autonomiju Univerziteta, nego dati prijedlog Vladi TK, koja će dati saglasnost na statut Univerziteta koji detaljno razrađuje sve nedorečenosti Zakona o Visokom obrazovanju.

Zašto to nije ranije učinjeno, odnosno prije početka ove školske godine?
Univerzitet je reagovao mnogo ranije, mi smo Ministarstvu obrazovanja dostavili Statut još u aprilu, nakon što je komisija utrošila 300 sati rada na prijedlogu statuta, Senat je potrošio 100 sati na sjednicama posvećenim statutu i još 10 sati na korekcije po primjedbama Ministarstva. Ured za zakonodavstvo je dao mišljenje da je statut usaglašen sa Zakonom o visokom obrazovanju, međutim Ministarstvo osporava dva člana koja su u nadležnosti Senata, a odnose se na unutrašnju organizaciju i izbor u akademska zvanja.

Na šta se to konkretno odnosi?
Radi se o nametanju rješenja koja zalaze u domen akademske autonomije Univerziteta, što članovi Senata ne prihvataju, jer žele sačuvati dostignuti nivo i kvalitet organizacionih promjena i kvalitet kadra za reformske procese. Naravno, sad to stvara problem, jer je fakultetska nastava počela petog oktobra, a mi radimo na osnovu pravilnika Univerziteta iz 2006. godine, koji nije u skladu sa novim, prošlogodišnjim Zakonom o visokom obrazovanju.

Prije dva dana trebala je biti vanredna sjednica Senata. Šta je na njoj dogovoreno?
Održali smo sastanak sa studentima u Vladi kantona, jer Senat nije bio nadležan za rješavanje nastalih problema, niti da donosi bilo kakve odluke. Definirani su prijedlozi izmjena u Zakonu o visokom obrazovanju, koje se odnose na segment prelaznih odredbi, kao i na dopunu člana statuta koji bi pomirio različitosti u pristupu, a da ne naruši autonomiju i kvalitet kadrova na Univerzitetu.

Ko je odgovoran za katastrofalne uslove u studentskim domovima?
Studentski centar je u sastavu Univerziteta u Tuzli, a on se finansira iz budžeta Vlade TK. Problem je u tome što taj budžet ne prati potrebe Univerziteta u skladu sa brojem studenata, zahtjevima reforme i kvaliteta znanja. Nažalost, standard studenata i studiranja nije prioritet nijednog nivoa vlasti u BiH, jer se visoko obrazovanje tretira kao potrošnja, a ne kao investicija. To je pogrešan pristup, jer je znanje intelektualni kapital - roba najviše vrijednosti koja našu zemlju može izvesti iz tehnološke zaostalosti. Studenti trebaju imati standard dostojan jednog mladog akademskog građanina, a sadašnje stanje u studentskim domovima je odraz odnosa društva prema studentskoj populaciji.

(DEPO)
Anonymous
Adil
Gost


Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu